Zespół Opieki Długoterminowej
Zespół Opieki Długoterminowej niesie pomoc przewlekle chorym w ich domu rodzinnym. Do opieki przyjmowani są chorzy, na podstawie pisemnej prośby chorego lub jego rodziny, zawierającej przyczyny objęcia opieką przez Zespół. Pisemną prośbę składa się w sekretariacie. Kwalifikacji dokonuje koordynator przyjęć.
Do opieki przyjmowane są:
- osoby starsze z chorobami przewlekłymi, ograniczającymi zdolność do samoobsługi, wymagające zabiegów pielęgniarskich, dla których pomoc POZ i MOPS jest niewystarczająca, szczególnie samotni oraz ci, których sytuacja materialna nie pozwala na korzystanie z odpłatnych usług,
- osoby starsze, przewlekle chore, których opiekunami są rodziny w wieku podeszłym, nie radzące sobie w opiece nad bliską osobą, dla których opieka POZ i MOPS jest niewystarczająca.
Opieka nad chorym prowadzona jest przez zespół w składzie:
- pielęgniarka wykonująca wizyty 1 raz w tygodniu, która w czasie wizyty:
– edukuje chorych i opiekunów,
– doradza w sprawach organizacji opieki,
– wykonuje zabiegi pielęgniarskie i czynności pielęgnacyjne,
– nadzoruje pomoc wolontariusza, - rehabilitant wykonujący wizyty ok. 1 raz w tygodniu u każdego, wymagającego rehabilitacji chorego, który:
– edukuje chorych i opiekunów w zakresie ćwiczeń usprawniających, pionizacji i in.,
– prowadzi usprawnienie chorych, wykonuje z chorym odpowiednie ćwiczenia, - w miarę potrzeb lekarza Poradni Medycyny Paliatywnej, który prowadzi konsultacje na podstawie skierowania od lekarza POZ,
- psychologa prowadzącego konsultacje na prośbę pozostałych członków zespołu,
- pracownika socjalnego, prowadzącego konsultacje na prośbę pozostałych członków zespołu,
- wolontariuszy.
Pracę zespołu koordynuje pielęgniarka.